B2.1.1. Enda töö planeerimine õppeaastaks
Koostöös osakonna juhataja ja kolleegidega koostame enne uue õppeperioodi algust õppetöö plaani, mis koosneb erinevate rühmade ettevõtte- ja koolipraktika aegadest ja juhendajatest, tsükliõppijate õppeplaanist, tunniplaanist ja õpetaja tunnijaotusest ning täiendkoolituse kavast. Vastavalt sellele planeerin ma oma õpetamisprotsessi.
Õppeprotsessi planeerimise tegevused:
- Töötan läbi õppe- ja rakenduskavad, mille järgi uuel õppeaastal õpetama hakkan.
- Loon Hitsa Moodlesse iga aasta kõikidele tsükliõppes õppivatele kokadele uue kursuse. Kursusel on iga mooduli kohta teemalehed, õppematerjalide kogumikud, ülesannete juhendid, iseseisvad tööd ja hindamine. Lisaks on kursusel võimalik õppijatega suhelda.
- Kontrollin üle, koostöös teise kokaõpetajaga, õppeköögis õppevahendid ja vajadusel täiendan. Näidiseks õppeköögi õppevahendite vajaduse leht.
- Arutame kolleegidega läbi ja paneme paika õpperestoranide ja moodulihindamiste ajad ja tegevused. Nt Läänemaa Toidunädala raames restoran KO-18 poolt ja K-17 moodulhindamine kooli lahtiste uste päevadel teatevõistluse vormis. Viide HKHK toit lehe postitusele võistluse kohta.
- Täiendan jooksvalt õppematerjale ja otsin uusi ideid praktilisteks tundideks. Kasutan selleks erialaseid veebiajakirju nt BBC Good Food ja Pinteresti abi.
- Osalen töökoosolekutel ja aruteludel
B 2.2.2. Õppetegevuste kavandamine
- Kavandan alati oma õppetegevust lähtuvalt õppekavadest ja rakenduskavadest. Nt. kokk tase 4 õppekava ja kokk tase 4 rakenduskava. Olen ise nende rakenduskavade põhiline koostaja. Rakenduskavades viime igal õppeaastal koos moodulite töörühmaga, arvestades sihtrühma, sisse vajalikke muudatusi.
- Kuna olen suures mahus täiskasvanute õpetaja, siis on õppijate seas väga erineva erialase kogemusega õppijaid. Iga uue kursuse alguses püüan selgeks teha õppijate eelneva kokkupuute erialaga. Selleks kasutan rühmas tutvustavat vestlust. Lisaks lasen õppijatel õppe alguses koostada nn soovide nimekirja, mida nad tahavad praktilises õppes kindlasti läbi proovida. Soovide nimekiri täieneb, vastavalt õppijate arengule, õppeaasta käigus pidevalt.
- Tsükkliõppijatega paremaks ja kiiremaks info vahetuseks ning õppijate paremaks toetamiseks olen loonud igale kursusele facebook-i grupi, mida kasutavad nii õppijad, kui ka liitunud õpetajad aktiivselt. Nt väljavõte grupi lehest.
- Õppijate erinevate õppetasemete välja selgitamiseks kasutan, nt kalkulatsiooni õpetamise alguses, lihtsat erialapõhist matemaatiliste ülesannetega töölehte. Tööleht sisaldab teisendamist ja erialaseid tekstülesandeid. See annab tunni käigus mulle tagasiside õppijate töö kiirusest, võimekusest, abi vajadusest ning võimaldab mul järgnevaid tunde ning õppeülesandeid ja õppekiirust igale õppijatele sobivamalt kohandada.
- Minu eesmärk on alati olnud, et õppijale peavad olema kõik õppematerjalid kergesti kättesaadavad. Selleks olen kasutanud nt ÕIS-i õppematerjalide kogumikku, loodud Moodle kursusi, veebitahvleid.
- Valmistan igaks teoreetiliseks tunniks ette õppematerjalid (slaidiesitlused, rühmatöö vahendid, videokogud, töölehed, juhendid iseseisvaks tööks). Näide munaroogade vidokogu esimesele kokakursusele. Vahel kutsun appi, praktilisi tunde tegema, külalisi restoranidest. Näiteks üks kokkulepe sellise tunni läbiviimiseks. Praktilisteks tundideks tellin toidukauba nädal enne tunni algust. Vahetult enne tunni algust veendun õppeköögis olevate seadmete ja vahendite korrasolekus ning tooraine olemasolus. Pilt õppeköögi töövahendite sahtlist.
- Hindamine toimub vastavalt hindamiskriteeriumitele. Hindamist selgitan õppijatele suuliselt. Praktilise tunni hindamisjuhend.
B 2.2.3 Õppetunni ettevalmistamine
- Iga tunni ettevalmistus algab väljundist ehk ideest, kuhu peaks õppija oma tegevusega välja jõudma. Sellest lähtuvalt tekib tunni teema ja tegevuste loomine enne tundi. Näidis: tunnikava pärmitaignatoodete õppimiseks.
- Tunni läbiviimiseks kasutan erinevaid vahendeid ja õppemeetodeid, et õppijatele paremini teemat arusaadavaks teha. Kõige paremini töötab ikkagi praktiline tegevus ja see tähendab, et teoorias õpitu kinnistub praktilises tunnis läbi tegevuse. Lisaks kasutan näitlikustamist ( õppevideoid, filme, pilte, graafikuid), demostratsiooni, rühmatööd, suunatud vestlust jne. Näiteks: stritslite vormimise video.
- Minu jaoks on oluline, et õppijale peab tegevus olema võimalikult hästi juhendatud. Juhendite õppijatele arusaadavaks tegemine on järjepidev töö. Näiteks kalkulatsiooni õpetamiseks loodud juhendatud müügihinna leidmise ülesanne ja roakaart praktilise tunni tööks.