B 2.3.1. Õppija arengu- ja õpivajaduste väljaselgitamine
- Kuna olen alati kokkade vastuvõtukomisjonides, siis põhikoolijärgsete õppijatega esmane kontakt toimub just seal. Kooli vastuvõtul kujuneb õppijast koostöös õppenõustajaga esmane pilt ja selguvad tema arenguvajadused. Näide: vastuvõtu küsimustikust põhikoolijärgsetele õppijatele. Täiskasvanud õppijate esmane vestlus toimub õpet sissejuhatavas tunnis. Selle põhjal saan teha esimese järelduse õppijate arenguvajadustest.
- Põhikooli järgsete õppijateni jõuan ma õpetamisprotsessis alles nende teisel kursusel. Selle ajaks on toimunud õppijate hulgas teatav selektsioon ja grupiprotsessid on muutunud rahulikumaks. Siin tulevad õppijate erinevad vajadused välja paari esimese tunni jooksul. Kuna õpetan teisele ja kolmandale kokakursusele kalkulatsiooni, siis esimesel tunnil antud töölehega või kalkulatsiooni mõisteid kordava veebitahvliga saan päris hea ülevaate, kes vajab rohkem juhendamist, kes vajab rohkem aega, kes on kiire ja vajab tööd juurde, keda saab rakendada nn jadaõppe jaoks. Ehk siis, kes saab juhendada ja aidata teisi õppijaid. Samuti selgub kes ei suuda lugeda tekste, kellele valmistab raskusi matemaatika jne. Vastavalt sellele saan kohanda õpet, ülesandeid ja tempot nii, et igaüks jõuaks moodulis ette nähtud õppeväljunditeni.
- Täiskasvanud õppijate õppe- ja arenguvajadused ning töökogemus avalduvad praktilistes tundides õppeköögis. Samuti veebikeskkonda üles laetavate iseseisvate tööde kaudu. Toetan kõiki õppijaid vastavalt nende vajadustele ja arengule.
- Osalen õppenõustamise koosolekutel, kus toimub õpetajate arutelu gruppide edasijõudmise, tekkinud takistuste ja tegutsemisotsuste kohta.
B 2.3.2 Õppijate teavitamine õppe eesmärkidest, oodatavatest õpiväljunditest, õppesisust ja hindamisest
- Iga teema alguses tutvustan õppijatele õppekavast tulenevaid õpiväljundeid ja seda, kuidas toimub hindamine, hindamisülesannet ja -kriteeriume. Nt rahvusköögi mooduli rakenduskava ja hindamisülesande üks osa veebis
- Selgitan iga tunni algul õppijatele tunni eesmärke, sisu ja tegevusi.
- Küsin õppijatelt ettepanekuid ja võimalusel arvestan nendega. Nt toitlustuskorraldajate ettepanekute foorum
- Toetan õppijaid endale isklikke õppe-eesmärkide võtmisel.
B 2.3.3. Õppijate arengu toetamine õpieesmärkide saavutamisel
- Püüan märgata tundides õppijate õpi- ja arenguvajadusi ning teen koostööd õppenõustamiskeskuse ja rühmajuhendajaga. Vajadusel koostan, koostöös õppenõustajaga, õppijale individuaalse õppekava või õppegraafiku. Rakendan õppekava vastavalt õppija vajadustele. Nt individuaalne õppekava
- Tean, et iga õppija õpib erinevalt. Selleks, et anda tunnis võimalus kõikidele õppijatele õppimiseks, kasutan erinevaid õppemeetodeid. Kasutan interaktiivset loengut, näitlikustamist, teen rühmatöid, praktilist harjutamist, mängime interaktiivseid mänge kasutades veebikeskkondi, nutiseadmeid jne. Nt väljavõte toitainete muutumise ja kalaroogade kahoot mängudest.
- Loon oma tundides pidevalt elulisi seoseid ja toon näiteid ning innustan õppijaid tooma samuti näiteid ja küsima asjakohaseid küsimusi. Püstitan praktilises tunnis tekkinud probleemküsimusi. Nt: Kas võtta 2 munarebust ja 200 ml õlist käsimiksriga majoneesi valmistamiseks 200 ml-ne või 500 ml kauss?
- Õppimisoskuse arendamiseks kasutan tundides erinevaid õppemeetodeid ja koostan erinevaid ülesandeid ja harjutusi. Toetan õppijaid uute teadmiste, oskuste omandamisel, olemasolevate teadmiste ja oskustega seostamisel.
Sotsiaalsete oskuste arendamiseks kasutan rühmatöösid, praktilist tööd, meeskonnatööd. Õppijad saavad üksteist aidata ja toetada ning anda üksteisele tagasisidet.
Algatusvõime ja ettevõtlikkuse arendamiseks näiteks meeskonnatööna on rahvusköökide moodulis buffet laua ja toiduvalmistamise moodulis restoranide ja tellimuslaudade ettevalmistus ning läbiviimine. - Lõimin õppeprotsessis teoreetilist ja praktilist õpet pidevalt, sest teemad mida hetkel õpetan on enamjaolt praktilise iseloomuga. Nt teoreetilisele tunnile järgneb praktiline tund õppeköögis. Nt pagaritoodete õpiobjektist õpime besee valmistamist ja seejärel teeme praktilises tunnis läbi. Pilt beseetaigna valmistamisest, mis on ka tore näide liiga väikesest kausi valikust ja mikseri liiga kiirest kasutamisest (laud on suhkrut täis).
- Teiste õppeainete ja samuti võtmepädevuste lõimimine toimub samuti pidevalt.
- Püüan arendada oma tundides õppijate võtmepädevusi ja lõimida üldaineid. Näide üldainete (matemaatka ja toiduvalmistamise moodul) lõimisest tunnikava.
Matemaatika ja infotehnoloogiline pädevus: kogu kalkulatsiooni õpetus põhineb mõlema oskuse toetamisel. Kalkulatsiooni õppetahvel
Keemia ja matemaatika lõimumine on eriti lihtne praktilises tunnis. Nt majoneesi valmistamine
Ajaloo tunni lõimime ja õppijate kultuuripädevust arendame koos õpetaja Ailiga ( rahvusköökide moodulis), läbi
teoreetilise ja praktilise õppe ning õppekäigu kaudu Eesti vabaõhumuuseumisse, kus tutvutakse giidiga koos Eesti vana.aja toidukultuuri ja kus eelmisel aastal õppisid kokad majutusteenindajad valmistama Seto köögi toite. Pilt pirukate valmistamisest Seto tares.
- Käime õppijatega toidumessil, kus toimuvad noorte spetsialistide erialavõistlused, see võimaldab õppijatel kaasa elada oma koolikaaslastele, annab võimaluse tunda ühtekuuluvstunnet. Olla kursis toidumaailmas pakutavaga ja laisendada silmaringi ning maitsemeeli. Pilt, Aasta noorkokk 2017 võistluselt. (allikas; http://www.profexpo.ee/foodfair/galerii/noorkokk-2017)
B 2.3.4 Õppimist ja õppija arengut toetav tagasiside ja hindamine
- Õppija hindamise aluseks on igas õppekavas hindamiskriteeriumid. Õpiväljuntite saavutamise tagasisideks on püstitatud hindamisülesanded. Nt väljavõte mooduli hindamisülesandest
- Vastavalt tunni alguses püstitatud eesmärkidele, teen tunni lõpus suulise kokkuvõtte ja annan omapoolse tagasiside õppijatele. Küsin tunni kohta õppijatelt suuliselt tagasisidet.
- Annan tagasidet tunni ajal suuliselt ja kirjalikult. Hindeline tagasiside kajastub ÕIS-is. Kirjaliku tagasiside andmiseks on lahtrid ÕIS-s ja Moodles, kus toimub tsükliõppijate ülesannete teostamine, hindamine ja tagasisidestamine. Väljavõte tagasisidest kalkulatsiooni töö kohta. Väljavõte ÕIS-is kalkulatsiooni tunni tööde hindamise kohta.
- Hindamiseks kasutan praktilist tööd, teste, vestlust, rühmatööd jne. Näidis test kalkulatsiooni kohta. Praktilises toiduvalmistamise tunnis kasutan lisaks enda poolt antavale tagasidele nii õppijate enda hindamist, kui ka teiste poolt antavat tagasisidet valmistatud roogadele. Praktilise tunni enesehindamise juhend. Praktilise tunni hindamismudel.
- Iga teema lõpus avan ÕIS-s õppijatelt tagasiside saamiseks küsimustiku, milles õppjad saavad anda tagasisidet.